Як не залишитися без зв’язку та інтернету при відключенні світла

Фото: в Україні можливі відключення світла через удари по енергетиці (Getty Images) Автор: Данило Крамаренко

Через масований удар по енергетиці 8 травня 2024 року в усіх областях України можуть запровадити графіки відключення світла. Вже відомо, що пік очікується увечері з 18:00 до 23:00.

РБК-Україна нагадує три простих кроки для того, щоб не залишитися без зв’язку та інтернету.

Мобільний зв’язок

Через нестабільне електропостачання в мережах може зникати зв’язок на телефонах. Коли вимикається світло, станції мобільних операторів перемикаються на альтернативне живлення.

Як правило, батарей та генераторів вистачає на 4-5 годин роботи. Якщо після цього досі немає світла, станція може повністю відключитися і не обслуговувати абонентів.

Щоб не залишити українців зовсім без зв’язку, ще 2022 року було запущено національний роумінг. Це безкоштовна опція, яка дозволяє абонентам користуватись послугами інших операторів у зоні покриття.

Щоб скористатися цією опцією, треба на смартфоні вимкнути автовибір мережі. На Android — перейти в «Налаштування» — «Мобільна мережа» (або «Підключення») — «Оператор». На iOS: «Параметри» — «Мобільні дані» — «Вибір мережі».


Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Фото: як не залишитись без світла (thedigital.gov.ua)

Потім треба знайти та вибрати доступну мережу — VODAFONE UA, UA-KYIVSTAR або LIFECELL. Якщо не вдалося зареєструватися, спробуйте знову або виберіть іншого оператора. Після цього можна дзвонити, приймати дзвінки, надсилати та отримувати смс-повідомлення.

Щодо мобільного інтернету, то навряд чи його використання в національному роумінгу буде комфортним. Оператори дають доступ до мережі 2G/3G на швидкості до 512 Кбіт/с. Цього може вистачити на обмін повідомленнями в месенджерах чи пошук інформації в інтернеті.

Домашній інтернет

Якщо ви хочете залишатися з домашнім інтернетом при відключеннях світла, слід заздалегідь потурбуватися про це. Для цього треба уточнити у свого провайдера, чи він перейшов на енергоефективні інтернет мережі за технологією xPON.

PON (passive optical network або «пасивна мережа») — це технологія, яка забезпечує доступ до інтернету в будинках з проведеними оптичними комунікаціями. У таких випадках оптика заводиться безпосередньо у квартиру.

Особливістю PON є деревоподібна архітектура, яка не потребує електропостачання для периферійних вузлів. Це дозволяє отримувати доступ до мережі навіть при локальних перебоях зі світлом за наявності резервного живлення у ваших девайсів. Швидкість залишається високою, достатньою для перегляду онлайн-ТБ.


Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Фото: як не залишитись без інтернету (thedigital.gov.ua)

Якщо ваш провайдер не надає доступу до інтернету через оптику, можна знайти найближчого провайдера з xPON-мережею і подати заявку на підключення. Щоб прискорити процес, радять об’єднатися із сусідами. Зазначимо, у Києві така послуга доступна у більшості великих провайдерів.

Якщо домашній інтернет роздається по Wi-Fi, то крім джерел живлення для ноутбука або комп’ютера, потрібне альтернативне джерело живлення для роутера. Це може бути як зарядні станції чи безперебійники, так і павербанки. В останньому випадку потрібна батарея, здатна видавати необхідний вольтаж, і кабель з відповідними роз’ємами.

При дотриманні всіх умов можна залишатися вдома онлайн не лише під час віялових відключень, а й за тривалих блекаутів.

Пункт незламності

Якщо національний роумінг не працює і зник домашній інтернет, можна прийти до одного з Пунктів незламності. Достатньо завантажити мапу в застосунку «Дія», щоб у декілька кліків знайти найближчий пункт і перевірити, чи є в ньому все необхідне.


Як не залишитися без зв'язку та інтернету при відключенні світла

Фото: як знайти Пункт незламності (thedigital.gov.ua)

Через додаток можна перевірити, чи працює пункт, чи доступний для людей з інвалідністю, а також чи є там зв’язок, інтернет, генератор, вода, тепло, аптечка та можливість підзарядити гаджети.

Чому це знову актуально

У ніч проти 8 травня Російська Федерація запустила понад 50 ракет та 20 «шахедів», під удар потрапила енерегтична інфраструктура у шести областях — Львівська, Вінницька, Полтавська, Запорізька, Кіровоградська та Івано-Франківська. Відомо про прильоти на об’єкті генерації «Укренерго» та три електростанції ДТЕК.

Детальніше про це у матеріалі «Масований удар по енергетиці України. Що відомо про наслідки атаки і де «прильоти».

Через дефіцит в енергосистемі сьогодні ввечері з 18:00 до 23:00 можливі відключення побутових та промислових споживачів по всій країні.

Інформація про графіки має з’явитися на офіційних сторінках обленерго.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

www.rbc.ua

Leave a Comment

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *