Підстав звинувачувати Китай у пандемії стає все більше

У світової спільноти з’являється все більше підозр, що Китай не тільки причетний до появи COVID-19, але й занадто довго приховував від світу появу смертельно небезпечного коронавірусу й реальний розмах епідемії у країні. Останнє, судячи з усього, триває аж до сьогодні. За офіційними даними, у Китаї 84 239 заражених і 4642 померлих, причому ці цифри практично не змінюються вже більше тижня. Це при тому, що в США, де населення уп’ятеро менше, ніж у Китаї, вже 1176 846 інфікованих і 68 126 померлих, відповідно в 14 і в 14,7 разів більше, ніж у Піднебесній. Як видається, китайській статистиці щодо коронавірусу у світі не вірить ніхто, крім китайських чиновників і пропагандистів, зобов’язаних вірити їй за посадою.

Держсекретар США Майкл Помпео заявив, що у Вашингтоні мають достатньо свідчень, які вказують на те, що коронавірус COVID-19 почав поширюватися світом із лабораторії в китайському місті Вухані: “Існує певні свідоцтва того, що цей вірус вийшов із тієї самої лабораторії у Вухані. Ми із самого початку говорили, що вірус з’явився у Вухані, тепер це може бачити весь світ”. Помпео також підкреслив, що багато експертів вважають, що вірус має штучне походження, водночас додавши, що деякі вчені на підставі аналізів ДНК говорять про природне походження COVID-19. Він не став безперечно відповідати на запитання, чи було поширення вірусу навмисним, чи це сталося внаслідок непередбаченої події в китайській лабораторії: “Ми робимо все від нас залежне, щоб отримати відповіді на всі ці питання. Ми намагаємося направити групу (фахівців) туди, Всесвітня організація охорони здоров’я намагається направити групу (експертів) туди та в інші лабораторії в Китаї, але китайська компартія продовжує блокувати доступ”. За словами Помпео, Китай відповість за дезінформацію про коронавіруси.

Зауважу, що відмова китайської влади допустити експертів ВООЗ до розслідування походження коронавірусу говорить про те, що у Китаю напевно пір’ячко на писку. А якщо нобелівський лауреат француз Люк Монтаньє, який отримав премію саме за відкриття в області вірусології, висловив упевненість, що Covid-19 має штучне походження, то його думка коштує більше, ніж думка будь-якої розвідки світу, оскільки серед розвідників немає професійних вірусологів.

Також розвідувальні служби Австралії, Великої Британії, Канади, Нової Зеландії та США звинувачують Китай у цілеспрямованому приховуванні тв знищенні інформації про спалах і поширення коронавірусу. Вони стверджують, що Пекін, створюючи “загрозу для інших країн”, змушував мовчати або навіть зникати лікарів, які попереджали про проблему, знищував лабораторні докази, відмовлявся надавати біоматеріали науковцям і до останнього заперечував здатність нового коронавірусу розповсюджуватися від людини до людини, хоча вже з початку грудня в Пекіні володіли такою інформацією. Однак цей факт китайська влада заперечувала аж до 20 січня. А ще 3 січня Національний комітет охорони здоров’я Китаю дав вказівку знищити зразки коронавірусу й заборонив публікувати інформацію про нову інфекцію.

У доповіді також згадують групу вчених під керівництвом Ши Чженлі з Вуханьского інституту вірусології. За даними західних спецслужб, щонайменше один із 50 вірусів лабораторії має 96-відсоткову генетичну схожість зі збудником Covid-19, і там же проводилии досліди із синтезування невиліковного вірусу, вилученого з кажанів. Також більшість із 17 розвідувальних відомств США схиляються до висновку, що вірус з’явився в результаті помилки в лабораторії Вуханя. А за даними “Німецької хвилі”, уряд Австралії навчав і фінансував групу китайських науковців із лабораторії, що займалася генетичними модифікаціями смертоносних коронавірусів.

Зрозуміло, чому Китай пішов у глуху оброну. Якщо буде доведено, що COVID-19 синтезували в китайській державній вірусологічній лабораторії, і що Китай приховував дані про початок і масштаби епідемії від ВООЗ і світової спільноти в цілому, то Пекінові можуть пред’явити позови на десятки й сотні мільярдів доларів, як від держав, так і від приватних осіб. А це загрожує багато в чому підірвати світову торгівлю, яка й  без того отримала жорстокий удар через пандемію. Може, тому в доповіді зовнішньополітичної служби Євросоюзу про коронавіруси в остаточній редакції було пом’якшено обвинувачення на адресу Китаю щодо дезінформації, порівняно з тими, що містилися в попередній версії, причому зроблено це було через втручання Китаю. Твердження про приховування Китаєм даних про масштаби епідемії залишилися, а звинувачення в можливому витоку коронавірусу з лабораторії у Вухані зникли. Що ж, європейцям іще жити й торгувати з Китаєм.

Що ж до Росії, то там обсяг дезінформації щодо ситуації з епідемією коронавірусу нітрохи не менший, аніж у Китаї. Хіба що про походження коронавірусу нічого не доводиться спростовувати, оскільки у світі ніхто всерйоз не стверджує, що Covid-19 прийшов у світ із Росії. Оскільки в Росії, а надто в Москві останніми днями (2 і 3 травня) відбулося різке зростання числа хворих, мер Москви Сергій Собянін зростання числа заражень в столиці (із трохи більше 3 тис. до майже 6 тис. на день) спробував пояснити різким зростанням числа тестувань. А ще, щоб полякати москвичів і росіян у цілому, Сергій Семенович заявив, що в Москві провели якесь “скринінґове дослідження”, без будь-якого посилання, хто саме проводив, і встановили, що коронавірусом заражені 2% всіх москвичів, а заразитися можуть взагалі до 7 млн. жителів столиці.

Щодо “скринніґового дослідження” – нісенітниця цілковита. За допомогою скринінґу зараз можна в найкращому разі встановити підвищену температуру тіла, але ніяк не діагностувати коронавірус. А москвичів без симптомів ніхто не тестує через брак тестів. Не виключено, що Собянін дійсно озвучив реальне число хворих у Москві. Населення столиці Росії – 12,7 млн осіб. 2% хворих – це 254 тис., тоді як у Москві сьогодні тільки 68 606 хворих, тобто в 3,7 рази менше. Якщо припустити, що в такій же пропорції занижені дані щодо інших російських регіонів, то в Росії виявиться приблизно 500 000 інфікованих.

Але на сьогодні, якщо вірити офіційним даним, зареєстровано всього 1285 смертей, менше 0,26%. Однак такої смертності немає ніде у світі. Якщо брати американський показник у5,79% смертності, то в Росії мали б померти 28 950 осіб, якщо ж брати показники низки країн Європи, що перевищують 10%, то в Росії від коронавірусу мало вже вмерти більше 50 000 осіб. Думаю, що в Росії офіційні дані як щодо кількості хворих, так і щодо смертності можуть бути занижені в десятки разів, бо для губернаторів число інфікованих і померлих – це зараз один із головних показників у звітності перед федеральним Центром. А значить, їх прагнуть всіляко прикрашати, тим паче, що в переважній більшості регіонів немає ні тестів, ні засобів боротьби з коронавірусом і захисту від нього.

Небувалий же приріст захворюваності в Москві останніми днями – це, без сумніву, результат тисняви ​​в московському метро 15 квітня, влаштованої самим же Собяніним із метою перевірки введених ним електронних перепусток. Візьміть 14 днів прихованого періоду, два-три дні на отримання результатів тестування і ще кілька днів із урахуванням того, що більшість хворих не в перший день звернулися до лікаря й тільки через кілька днів були протестовані. Тому різке зростання захворюваності з початку травня видається цілком логічним. А що вдіяти з ним, не знає ні регіональна, ні федеральна влада.