Прорив у переговорах між США та Україною щодо доступу до надр малоймовірний – Reuters

Кар’єр Центральної гірничо-збагачувальної фабрики, що належить ТОВ «Метінвест Холдинг», у Кривому Розі. Фото: Getty Images

Переговори між українськими та американськими посадовцями щодо доступу США до українських родовищ корисних копалин відбулися в умовах «антагоністичної» атмосфери, яка серйозно ускладнює досягнення будь-якого прориву.

Деталі: Джерело зазначає, що атмосфера була «дуже антагоністичною», а відтак – серйозний прогрес у перемовинах на поточному етапі виглядає малоймовірним.

За словами співрозмовника, особливе напруження спричинив останній проєкт пропозиції адміністрації Трампа, який є значно більш «експансивний» і «максималістський» порівняно з початкова версія.

Останній варіант угоди передбачає, що США отримають пріоритетний доступ до українських надр, а весь дохід – як державних, так і приватних компаній – має спрямовуватись у спільний інвестиційний фонд. 

Угода водночас не містить жодних гарантій безпеки для України – ключової вимоги з боку української влади.

Дослівно: «За словами джерела, один з «прихованих пунктів» знайдених у проєкті – вимога, щоб американська Міжнародна фінансова корпорація розвитку (DFC) взяла під контроль газопровід «Газпрому», який проходить через територію України до Європи».

Деталі: Представник Міністерства фінансів США, коментуючи переговори, лаконічно охарактеризував їх як «технічні за своєю природою».

За словами джерела, українська сторона найняла юридичну фірму Hogan Lovells як зовнішнього радника щодо угоди.

Передісторія: 

  • 11 квітня українська делегація прибула до Вашингтона, для нового раунду переговорів між Україною і США щодо угоди про надра, які, як очікується, триватимуть два дні, будуть здебільшого технічними і не передбачають залучення високопосадовців.
  • Раніше «ЄП» повідомляла, що адміністрація американського президента Дональда Трампа повернула до версії угоди про надра вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку США надали після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.

www.pravda.com.ua