Фото ілюстративнее — Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Ян Брату засудив жорстоке поводження та вбивство Росією української журналістки Вікторії Рощиної.
Деталі: Брату заявив, що «вражений фактами, виявленими в ході розслідування коаліції 45 міжнародних журналістів на чолі з НУО «Forbidden Stories» щодо тортур і жорстокого поводження з українською журналісткою Вікторією Рощиною, яка померла під час незаконного утримання без пред’явлення офіційних звинувачень у Росії».
Він наголосив, що таке нелюдське поводження є порушенням міжнародного права, зокрема статей 7 і 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та Конвенції ООН проти катувань.
«Крім того, журналісти, які висвітлюють конфлікти, мають статус цивільних осіб відповідно до міжнародного гуманітарного права, і катування та жорстоке поводження з ними, а також незаконне утримання під вартою є явним порушенням Женевських конвенцій», – акцентував він.
Відтак представник ОБСЄ засудив ці серйозні порушення з боку Росії та закликав до повного дотримання міжнародних правових зобов’язань.
Своєю чергою, речник українського МЗС Георгій Тихий подякував ОБСЄ за цю чітку заяву, в якій засуджується жорстоке поводження та вбивство Рощиної.
«Систематичні тортури, жорстоке поводження та інші порушення міжнародного гуманітарного права з боку Росії вимагають рішучої міжнародної реакції», – додав він.
Вікторія Рощина зникла 3 серпня 2023 року на окупованій Росією території, звідки вона робила репортаж. У травні 2024 року Росія вперше визнала, що затримала Рощину.
10 жовтня керівник пресслужби координаційного штабу Петро Яценко в телемарафоні повідомив, що Вікторія померла у полоні. Невдовзі це підтвердив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
30 квітня 2025 року у Єврокомісії заявили, що останні деталі про те, як у російському полоні загинула Рощина, є ще одним доказом жорсткості російської системи і свідченням, що окупація є смертельною загрозою для українців.
Читайте на «Українській правді» історію полону та катувань, що пережила Вікторія Рощина й тисячі ув’язнених Росією українців.