Закон про мобілізацію в Україні опубліковано: точна дата, коли почнуть діяти нові норми

Фото: закон про мобілізацію опублікували в «Голосі України» (Getty Images) Автор: Марія Кучерявець

У офіційному парламентському виданні «Голос України» опублікували закон про мобілізацію. Це означає, що документ набере чинності через місяць із дня, наступного за його оприлюдненням.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на «Голос України».

Коли набуде чинності

«Цей закон набирає чинності через один місяць із дня, наступного за днем його опублікування», — вказано у виданні.

Таким чином, новий закон запрацює вже з 18 травня.

Основні норми закону:

 • Залишається право на демобілізацію людей з інвалідністю, а також демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовець не висловлює бажання продовжити службу).
 • Усі призовники, військовозобов’язані та резервісти через 60 днів з дня набрання чинності законом, мають з’явитись до ТЦК, у ЦНАП або скористатися електронним кабінетом аби уточнити дані.
 • Замість строкової служби — базова військова служба терміном 5 (у мирний час) та 3 (у воєнний час) місяці. Українці віком до 24 років зможуть обирати рік та період проходження базової служби.
 • Запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах, проводитиметься у вишах усіх форм власності.
 • Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
 • Чоловіки повинні мати й носити при собі військово-облікові документи та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
 • Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський може здійснювати фото- та відеофіксацію.
 • Консульські послуги за кордоном. Протягом 60 днів необхідно оновити персональні дані в ТЦК. Зробити це можна буде дистанційно електронною поштою, телефоном або через е-кабінет.
 • Обмеження права керування авто для ухилянтів від військової служби.
 • Ті, хто отримав II — III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), мають пройти повторний медогляд для визначення придатності до служби.
 • Обмежено придатні також мають пройти ВЛК. Для них встановиться статус «придатний» або «не придатний».


Закон про мобілізацію в Україні опубліковано: точна дата, коли почнуть діяти нові норми

Основні положення із «мобілізаційного» закону (інфографіка РБК-Україна)

Повний текст документа

Україна внесла зміни в мобілізації

Нагадаємо, що ще 25 грудня уряд вносив в Раду законопроект щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Але його відкликали через низку зауважень. Вже згодом в парламент внесли оновлений документ, який після тисячі правок пройшов перше і друге читання 7 лютого і 11 квітня відповідно. Після чого 16 квітня закон підписав президент Володимир Зеленський.

Найбільш спірним питанням постало виключення демобілізації після 36 місяців безперервної служби за рішенням Ставки. Цю норму прибрали на прохання глави Міноборони Рустема Умєрова та головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.

Тепер Кабмін протягом 8 місяців має розробити окремий законопроект, який буде регламентувати питання звільнення з військової служби під час дії правого режиму воєнного стану.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

www.rbc.ua

Leave a Comment

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *