фото: Getty Images
Європейське Енергетичне співтовариство заявило, що Україна має до 9 грудня вирішити проблеми з відповідністю компанії «Укренерго» євростандартам, або ризикує втратити європейську сертифікацію оператора.
Деталі: Лист надійшов із заголовком «Щодо відповідності «Укренерго» вимогам щодо анбандлінгу» та починається з попередження про те, що наразі «Укренерго» не відповідає вимогами євродирективи 2019/944 щодо анбандлінгу.
Перша проблема – неповний склад наглядової ради НЕК «Укренерго», яка має пом’якшувати контроль з боку Міненерго. 7 її членів призначаються міністерством, але четверо мають бути незалежними і обиратися через конкурсну процедуру.
Зараз у наглядовій раді – лише четверо членів, з яких троє призначені міністерством і один – незалежний. Одна «незалежна» посада пустує з 2022 року, а ще двоє незалежних членів наглядової ради пішли з посади у вересні 20214 року на знак протесту після звільнення Кудрицького. Термін повноважень четвертого незалежного члена наглядової ради завершується 9 грудня, і хоча Мінекономіки оголошувало процедуру обрання одного члена, вона все ще не завершена.
«На цей час наглядова рада «Укренерго» дієздатна тільки за вимогами щодо кворуму, і перестане бути такою 9 грудня 2024 року, коли завершиться мандат одного незалежного члена. Проте зважаючи на її склад, наглядова рада вже зараз не у тому стані, коли може приймати незалежні рішення. Відтак критично важливо, щоб усі четверо незалежних членів були невідкладно призначені – не пізніше 9 грудня 2024 року, і потім було призначено голову правління», – йдеться у листі.
Другим пунктом є питання до статуту «Укренерго». «Щоб гарантувати, що незалежна наглядова рада зможе виконувати своє завдання – захищати функціонування і комерційну діяльність «Укренерго» від втручання уряду – статут «Укренерго» має бути переглянутий з метою посилити роль незалежної наглядової ради в ухваленні рішень», — йдеться у листі.
По-третє, Секретаріат ЕС нагадує Міненерго – яке зараз одночасно є і тим, хто формує політику в енергетичній сфері, і акціонером, що управляє компанією – про зобов’язання створити відокремлений підрозділ, який мав би незалежно координувати операторів паливно-енергетичного комплексу.
У Секретаріаті наразі не мають інформації, чи вже створено такий підрозділ і чи він функціонує належним чином.
Також торкаються наказу Міненерго 408/2022, який встановлює механізм організації та функціонування внутрішнього контролю та ризик-менеджменту у міністерстві та підпорядкованих підприємствах, у тому числі «Укренерго». Як зазначають, де-факто цей наказ створив «паралельну систему контролю, що призвело до конфліктуючих ліній відповідальності, зокрема що стосується відповідальності перед відповідальними наглядовими радами.
«Наказ 408/2022 слід переглянути, аби забезпечити, що «Укренерго» може функціонувати повністю незалежно від втручання Міністерства енергетики та міністра енергетики», – йдеться у листі.
Секретаріат ЕС наголошує, що кожен з цих пунктів вже є достатньою причиною для перезапуску процедури сертифікації, оскільки кожен є перешкодою для незалежного функціонування «Укренерго».
«Просимо НКРЕКП оцінити відповідність «Укренерго» вимогам щодо анбандлінгу та повторно відкрити процедуру сертифікації, якщо до 9 грудня не буде досягнено відповідності у вищезазначених питаннях…Якщо до 9 грудня відповідність не буде забезпечено, НКРЕКП просять повторно почати процедуру сертифікації для «Укренерго», – підсумовують у листі.
фрагмент листа
Експерт з енергетичних питань, директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко попередив, що у разі втрати сертифікації «Укренерго» Україна може втратити імпорт електроенергії з Європи, і це є серйозною загрозою перед новою зимою в умовах російських обстрілів.
Раніше повідомляли, що ЄС планує збільшити потужність експорту електрики в Україну, що є частиною плану «пом’якшення» проходження зими в умовах російських обстрілів енергосистеми.
Це має забезпечити близько 12% потреб України. Відтак можливе відкликання сертифікації означає, що Україна може втратити доступ до цих обсягів.