Росія захоче, щоб серед миротворців були військові з дружніх для неї країн.
На Заході обговорюють ідею відправки в Україну миротворців після закінчення бойових дій. У світі є три робочі сценарії відправки миротворчих місій, сказав в ефірі «24 Каналу» військовий експерт, колишній співробітник СБУ Іван Ступак.
«Перша та основна стратегія – це встановлення миру. Дуже примітивно – двоє б’ються, забігає третій, великий. Він одну сторону кидає в один кут, іншу в інший. Всі зупинилися. Такий вигляд має встановлення миру. Але ми чудово розуміємо, що франко-британські солдати не зможуть зайти в район Курахового і сказати: Україна – стоп, Росія – стоп. Такого не буде, відкидаємо цей сценарій», – сказав Ступак.
Другий сценарій, за словами експерта, полягає в підтримці миру між сторонами, які вже мають певні домовленості про припинення вогню.
Відео дня
«Це коли мир вже є, коли лінія розмежування стабілізувалася. Між двома сторонами вводяться ці війська. І вони допомагають відновлювати інфраструктуру, роблять комендантську годину, регулюють рух, підтримують проведення виборів. Це для нас більш-менш прийнятний варіант», – пояснив Ступак.
Він додав, що третій сценарій полягає в контролі за дотриманням мирних домовленостей.
«Це так само як робили ОБСЄ. Наприклад, щось вибухнуло, вони приїхали, записали, сіли у свої гарні позашляховики та поїхали геть», – додав Ступак.
Водночас, на думку експерта, Москва навряд погодиться на введення західних військових на лінію розмежування між Україною та РФ, як це передбачає другий сценарій.
«Вони захочуть це під егідою ООН, щоб Радбез проголосував. І я більш ніж впевнений, що РФ буде вимагати, щоб серед миротворчого контингенту були представники тих країн, яким РФ довіряє. Це може бути Білорусь, країни колишнього СРСР – колеги по ОДКБ, військові з Індії, країн Африки. Це буде така собі збірна солянка – вона цілком реальна, але лише після закінчення бойових дій», – пояснив Ступак.
Введення миротворців: що відомо
У Європі тривають дискусії про можливе введення миротворців на лінію розмежування між Україною та РФ в разі домовленості про закінчення бойових дій.
Зокрема Німеччина оголосила про свою готовність відправити миротворчий контингент до України. Але лише у тому випадку, якщо відповідний мандат має бути прийнятий і Україною, і Росією.