Ексклюзив На Закарпатті за участю та в приміщенні облради вшанували пам'ять радянського діяча часів Брежнєва – першого секретаря Закарпатського обкому КПУ Юрія Ільницького.
Представники громадянського суспільства, церкви та історики розкритикували захід, водночас в облраді заявили, що не бачать у цьому «нічого шкідливого» для суспільства, передає Укрінформ.
«Ми брали участь у вшануванні пам'яті Ільницького, бо це керівник області протягом 18 років, це цілий шмат історії Закарпаття, за якого регіон розвивався, і, в принципі, інших претензій, окрім того, що він був комуністом, до нього немає. Це було півторагодинне зібрання за участю родини та науковців, ветеранів, які працювали в той час з Ільницьким», – розповів у коментарі кореспонденту агентства перший заступник голови Закарпатської облради Андрій Шекета.
За його словами, жодної гривні із бюджету на захід витрачено не було, як і на публікацію книги, яку перевидали до 100-річчя Ільницького.
«По суті, це була дискусія істориків щодо людини, яка майже два десятки років керувала областю. Тому обговорити його вплив на Закарпаття, я вважаю, не є шкідливим ні для області, ні для країни», – додав Шекета.
Раніше на сторінці Закарпатської облради у Фейсбуці опублікували звіт із меморіального заходу, присвяченого 100-річчю Ільницького, який упродовж 18 років (1962–1980 рр.) очолював Закарпатську область. Ініціювала захід організація ветеранів України Закарпатської області.
У коментарях під дописом, а також на своїх сторінках у соцмережах захід розкритикували представники Української Гельсінської спілки, ПЦУ та дослідники історії як такий, що йде врозріз із державною політикою декомунізації та закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні».
«Якщо відкинути емоції (комічно уявити на святкуванні річниці комуністичного вождя виконання гімну України, червоно-чорний стяг, вітання "Слава Україні" …), то хотілося б від уповноважених осіб почути правову оцінку даного заходу у контексті Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні". Маємо надію, що адміністрація президента нашої держави швидко дасть громадськості відповідь», – написав у коментарі до звіту облради Михайло Басараб, голова крайової організації ветеранського об'єднання членів УГС.
Зі свого боку, журналіст Богдан Барбіл, який працював за часів Ільницького, зауважив: «Після такої колективної осанни можна клопотати про наречення йменням столітнього вулиці в Ужгороді чи в селі на Міжгірщині, звідки той родом. І монумент з бронзи возвести. Забули в Закарпатській владі про декомунізацію… Гей, Закарпатська ОДА-ОВА, Закарпатська облрадо! Ви все ж будете рішуче прощатися з "привидом комунізму", як того велять новітні закони України, чи далі будете возвеличувати червоних вождів?».
Юрій Ільницький – партійний діяч Української РСР, перший секретар Закарпатського обкому Комуністичної партії України. Член ЦК КПУ у вересні 1961-го – лютому 1981 років. Депутат Верховної Ради СРСР 6–10-го скликань.