Дональд Трамп / Фото: Associated Press
Пентагон не проти розширити присутність в Арктиці, щоб протистояти Китаю та Росії.
Намір новообраного президента США Дональда Трампа отримати контроль над островом Гренландія може мати переваги для Росії, адже це артикулює експансіоністську політику, яку РФ наразі практикує в Україні.
Про це пише Sky News.
Видання нагадало, як публічно у Кремлі відреагували на заяви Трампа щодо Гренландії. Зокрема, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков зазначив, що Арктика — це зона російських «національних інтересів» і «стратегічних інтересів».
«Ми дуже уважно стежимо за досить драматичним розвитком ситуації, але поки, слава Богу, на рівні заяв», — процитувало видання Пєскова.
Стурбованість Кремля не є несподіванкою, йдеться у публікації, якщо врахувати «економічне та геополітичне значення Арктики для Москви».
«Росія має найдовшу арктичну берегову лінію довжиною понад 15 000 миль, а величезні запаси нафти й газу в регіоні роблять її надзвичайно важливою для енергозабезпечення країни. Зміна клімату ще більше посилила його важливість, оскільки танення льоду робить Північний морський шлях, який обіймає арктичне узбережжя росії, дедалі життєздатнішим», — йдеться на Sky News.
Водночас, зазначається, Росія є єдиною арктичною державою, яка не входить до НАТО, і «танення льоду означає, що вона все більше розглядає свій арктичний кордон як вразливе місце.
«Спроба США отримати більше арктичних територій (навіть якби це було в іншого члена НАТО) сприймалася б як провокація. Один російський законодавець висловив побоювання, що Гренландія стане домом для стратегічних бомбардувальників США», — пише видання.
Наголошується, що слова, сказані Пєсковим, — це публічна реакція Росії. Насправді ж, підсумовується у публікації, якщо припустити, що США отримають контроль над Гренландією, це може спричинити розкол в НАТО.
«Таким чином, це могло б допомогти Путіну спробувати легітимізувати вторгнення до свого сусіда, стверджуючи: «Якщо США хочуть претендувати на територію в ім’я національної безпеки, то чому ми не можемо?» — йдеться у матеріалі.
Нагадаємо:
Дональд Трамп вкотре озвучив свій намір взяти під контроль Гренландію, арктичну територію, яку контролює Данія.
Що відомо про острів, який Трамп хоче приєднати до США
Гренландія – найбільший на Землі острів, розташований в Арктиці.
Втім, політично Гренландія належить до Європи і входить до складу разом із меншими островами до Данського королівства як автономна одиниця.
Це найбільш малонаселена територія у світі. Там мешкає близько 56 000 людей, переважно корінні жителі — інуїти.
Близько 80% території острова вкриті льодом, тому люди переважно мешкають на південно-західному узбережжі навколо столиці — міста Нуук.
Цей острів має як військове, так і економічне значення в умовах зміни клімату і танення льодовиків. Там розташовані данські й американські військові бази.
Гренландія географічно розташована в Північній Америці й вже близько 300 років перебуває під контролем Данії, що майже за 3 000 км від острова.